دیدار شورای مرکزی فراکسیون تشکل‌های اتاق ایران با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با شورای مرکزی فراکسیون تشکل‌های اتاق ایران، گفت: اتاق ایران اصلاح شیوه‌نامه تشکل‌ها، تشکیل اتاق فکر و تفکیک معاونت تشکل‌ها و امور استان‌ها را در دستور کار دارد.

دیدار شورای مرکزی فراکسیون تشکل‌های اتاق ایران با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی

به گزارش اتاق آنلاین ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست با شورای مرکزی فراکسیون تشکل‌های اتاق ایران، گفت: باید تبعات بخشنامه‌های صادرشده در حوزه اقتصاد سنجیده شود. بخشنامه ارز نیمایی یکی از همین موارد است که مشکلات زیادی در پی داشت. مشکلاتی که در حوزه صادرات پیش‌آمده، نوعی به تاراج گذاشتن اقتصاد کشور است. برای حل مسائل اقتصادی مانند نرخ‌گذاری ارز، تعیین قیمت پایه گمرکی در حوزه صادرات و غیره باید از نگاه تشکل‌ها استفاده کنیم.

صمد حسن‌زاده افزود: به‌عنوان‌مثال فرایند تسویه‌حساب ارزی در گمرک نوعی کارشکنی ناشی از به بی‌تجربگی کارشناسان است. اتاق ایران و فراکسیون تشکل‌ها باید در این حوزه همفکری کنند و این موارد را به سیاست‌گذاران توضیح دهند؛ این موارد به مصلحت دولت و بخش خصوصی نیست. ما باید خودمان همت کنیم، نه‌فقط به‌عنوان مطالبه‌گر بلکه با گفت‌وگوی راهکارمحور و منطقی با دولت و مجلس صحبت کنیم تا مشکلات حل شود.

حسن‌زاده در ادامه گفت: ممانعتی برای برگزاری نشست تشکل‌ها و فراکسیون تشکل‌ها در اتاق ایران وجود ندارد و ارائه خدمات اتاق به تشکل‌های زیرمجموعه خود در قبال دریافت وجه نیست. اتاق بازرگانی مختص یک عده بخصوص نیست، اتاق برای همه هست و باید با برنامه‌ریزی به همه تشکل‌ها سرویس ارائه کنیم.

رئیس اتاق ایران گفت: باید اتاق فکری با حضور بنده و چند نفر نماینده منتخب فراکسیون تشکل‌ها تشکیل دهیم و در آن به شکل ماهانه موضوعات تخصصی را بررسی و هماهنگ کنیم.

او درباره نظام ارزشیابی و رتبه‌بندی تشکل‌ها گفت که اصلاح وضعیت موجود ضروری است فراکسیون تشکل‌ها طرحی را ارائه کند تا در هیات رئیسه اتاق ایران بررسی و تصویب شود.

حسن‌زاده در ادامه گفت: باید از تجربه مدیران باتجربه بهره بگیریم. باید مسائل را دقیق توضیح دهیم و برای این مسائل، آموزش‌های لازم به اعضا و فعالان اقتصادی داده شود. در اتاق ایران برای آموزش بودجه خوبی در نظر گرفته‌شده و قرار است در این مسیر از استان‌های کم‌بهره حمایت کنیم.

او افزود: در دوره‌های قبلی کارهای خوبی در اتاق ایران انجام‌شده، در این دوره می‌خواهیم با نظر تشکل‌ها و فعالان اقتصادی، اتاق بتواند در جایگاه واقعی خود قرار گیرد که شان آن مشاور سه قوه بودن باشد و به تعهدات خود عمل کند. هیات رئیسه اتاق ایران هیچ‌وقت به‌تنهایی نمی‌تواند، دائره‌المعارف مسائل باشد و در تمام مسائل اعلام نظر کند. باید تشکل‌ها در کنار ما قرار گیرند تا مسائل را با نگاه کارشناسی در دولت و مجلس مطرح کنیم.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد: اتاق ایران اصلاح شیوه‌نامه تشکل‌ها، تفکیک معاونت تشکل‌ها و امور استان‌ها را در نظر دارد. برای تشکل‌ها، ساختمانی در حال ساخت است و قرار است این ساختمان بعد از تکمیل شدن در اختیار تشکل‌های عضو قرار گیرد.

برای مشاهده  مشروح خبر و مذاکرات این جلسه اینجا را کلیک نمایید.

تاریخ:
9 اسفند 1402
اخبار مرتبط